H1 - 2014

RingNews.cz


fb yt tw g

Kalendář akcí


Facebook


Slibný začátek pro MMAA!
2. října 2012 | Autor: Michal Vácha


V neděli večer se v pražské Tipsport Aréně neproháněli hokejisté Sparty ani Lva, nýbrž zde létaly vzduchem pěsti. Na programu byl totiž prvotní počin nově vzniklé organizace MMAA. A že si dali organizátoři záležet, to bylo vidět na první pohled. Vzhled pódia, všudypřítomné světelné tabule, obří obrazovky, na nichž byly kromě reálných záběrů operativně zařazovány i opakované záběry, pyroefekty i nástup všech účinkujících borců na samém začátku celého galavečera - to všechno vypovídalo o tom, kde se organizátoři akce MMA Aréna nechali inspirovat. Podobná show ve větším měřítku doprovází galavečery bojových sportů v japonské Saitama Super Areně. Kromě samotných zápasů pak bylo k vidění i fireshow a dvě krátká vystoupení Special Project Women Dance Crew. O úplný úvod akce se postarali přítomní DJ s bubeníkem, kteří se pak dostávali ke slovu v průběhu celého galavečera. Poté se představili všichni čtyři moderátoři, kterými byli Lucie Výborná, Marek Vašut, Ondřej Novotný a André Reinders, a šlo se na věc.

Na programu bylo celkem devět zápasů, čtyři z nich byly vedeny jako předzápasy, následujících pět obstaralo hlavní kartu. Hned první zápas nabídl kvalitní vyvrcholení v podobě až nezištně nasazéného armbaru, díky němuž se z vítězství ve druhém kole radoval královéhradecký Ondřej Fiala. V následujícím duelu si pak hned v úvodním dějství zajistil vítězství Martin Burkot z Monster Gymu. Nějakou chvíli to sice vypadalo, že se jeho soupeř Josef Jelínek arm trianglu ubrání, nakonec byl ale nucen vzdát. První mezinárodní souboj byl bohužel předzvěstí toho, že se domácím barvám v Tipsport Aréně příliš dařit nebude, i když Lukáši Ťupovi nedovolil kvůli tržné ráně v obličeji pokračovat v zápase lékař. Tedy přesněji řečeno lékařka. Výsledkem bylo tedy vítězství TKO pro Poláka Michala Pukina. Proti Italce Annalise Bucci se nedokázala prosadit Lenka Smetánková, která podlehla TKO v kole druhém.

Kamil Cibinski, houževnatý Polák trénující v bratislavském týmu OFA, si v úvodním zápase hlavní karty vcelku rychle poradil s Makhmudem Muradovem, pro změnu členem pražského Monster Gymu. Stopku mladému Uzbekovi vystavila v prvním kole páka na ruku. Zpráva o zdravotním stavu Petera Sobotty, která se v průběhu týdne objevila na jednom z německých serverů, se bohužel ukázala jako pravdivá. Tuto smolnou novinu ostatně potvrdili s předstihem i samotní organizátoři na Facebooku a páteční tiskovce. Veterán UFC sice do Prahy dorazil, účinkoval zde však pouze jako sekundant v rohu Andrease Kraniotakese. V jedné z přestávek si však vzal v kleci slovo a sám vysvětlil publiku příčinu své neúčasti na hlavní kartě. Zároveň také vyjádřil obdiv a respekt Andrému Reindersovi a přání se příště do Prahy vrátit již v roli aktivního zápasníka. Jeho neúčast nadělala pořadatelům starosti nejen co se týče nutnosti sehnat náhradu. Devatenáctiletý slovenský talent Rastislav Tóth se rozhodl zvednout hozenou rukavici a utkat se s původním soupeřem Petera Sobotty, daleko zkušenějším Arbim Agujevem. Kuriózní situace nastala v momentě, kdy měli oba borci nastoupit do klece. Ondřej Novotný totiž nejdříve vyřkl jméno Tótha, následoval však medailonek a nástupovka Agujeva. Tóth tak nastupoval do klece na píseň s etnickými prvky, zatímco Agujev, původem Čečen, šel vstříc kleci za zvuků slovenského hip hopu. Agujev neměl s narychlo povolaným náhradníkem žádné slitování a po Tóthovi vystartoval už během pokynů rozhodčího. Pětadvacetiletý Agujev pak jako jediný zrušil kouzlo modrého rohu, které před i po tomto zápase fungovalo naprosto spolehlivě. Zvítězil na gilotinu dvě vteřiny před koncem úvodního kola.

Ze všech aktérů sklidil největší aplaus nestárnoucí Luboš "Hyena" Vrňata, i když i on nakonec svůj zápas prohrál. Nad jeho síly byl Němec Hendrik Oschmann, který kromě zeleného "číra" zaujal i neotřelou nástupovkou od Bobbyho McFerrina Don't Worry Be Happy. V kleci pak zvítězil na kimuru v prvním kole a Vrňatovo vyhozené rameno spravovali doktoři. Zápas Bohumila Lungrika s Portugalcem Rafaelem Silvou jasně ukázal, jak blízko a daleko zároveň někdy může ležet kýžené vítězství. Což platí samozřejmě v podstatě pro jakýkoliv jiný sport, nejen pro MMA. Lungrik sice poslal soupeře k zemi předním direktem, následujícími údery na zemi se mu ale ukončit zápas nepodařilo. Naopak Portugalec posléze nasadil triangl z full mountu a bylo po nadějích. V hlavním zápase večera pak nastoupil v MMA debutující thajboxer Luboš Raušer proti Andreasi Kraniotakesovi z Německa. Po slibném začátku se projevila zkušenost Němce, který zvítězil na rear naked choke. Ihned po zápase Kraniotakes sympaticky složil soupeři poklonu a nabídl odvetu.

Těžko spekulovat, jak byli organizátoři spokojeni s návštěvou, galavečer se ale rozhodně povedl. A to i přesto, že se Českým bojovníkům nedařilo. Ani jeden z devíti zápasů neskončil na body, jen tři došly do druhého kola a žádný do kola třetího! Se zraněními a s nimi spojenými změnami startovní listiny se organizátoři dokázali vypořádat. Povolaní náhradníci Luboš Raušer a Rastislav Tóth zaslouží uznání. Večer měl spád a některé drobné nedostatky, které s sebou MMAA Aréna přinesla, pořadatelé jistě do příští akce vyladí. A český fanoušek bojových sportů, dychtivý po kvalitních akcích, jim tyto drobnosti beztak rád odpustil. Z pohledu diváka tedy jednoznačně povedená premiéra.Diskuze


Spustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na