H1 - 2014

RingNews.cz


fb yt tw g

Kalendář akcí


Facebook


Pešta si sype popel na hlavu: Pos*al jsem to!
17. ledna 2017 | Autor: Michal Vácha


Zklamaný český zástupce v UFC Viktor Pešta si po nedělní porážce submisí v prvním kole s Oleksijem Olijnykem nebral sám se sebou vůbec žádné servítky: „Posral jsem to. Koukat se na to v televizi, nechápal bych, co za amatéra může v UFC prohrát takovým škrcením,“ vyznal se stále teprve šestadvacetiletý zápasník na sociálních sítích. Být v takovou chvíli sám na sebe naštvaný je zcela jistě pochopitelné, jenže je tu několik dalších věcí, které je potřeba v této souvislosti zmínit.

V první řadě je to změna soupeře. Proti Peštovi měl původně jít Polák Damian Grabowski. Dobře, dalo by se namítat, že Grabowski postavou i stylem svým způsobem Olijnyka připomíná a tím pádem by to zas tak velký rozdíl být neměl. Na druhou stranu je to pořád úplně jiný soupeř, jemuž se také v UFC daří daleko lépe než polskému veteránovi. Navíc o změně soupeře se náš zápasník měl dozvědět teprve pár dnů před Vánocemi.

Pešta sice složil vítězi poklonu i za to, že jej dokázal porazit jeho vlastní zbraní, tedy na zemi, realita ale vypadá úplně jinak. Naše těžká váha sice stále asi právem považuje sám sebe spíše za grapplera, ale Olijnyk je bohužel přece jen poněkud jinde. Ne náhodou se pyšní přezdívkou „The Boa Constrictor“ (hroznýš) a neuvěřitelných 42 vítězství submisí (z nichž prvního dosáhl už v roce 1997) hned napoví proč. Pešta má v kolonce vítězství submisí zatím jen tři čárky.

Co se týče konkrétní techniky, tedy tzv. Ezekiel choke, Pešta rozhodně není prvním (a možná ani posledním) zápasníkem, jehož devětatřicetiletý „Hroznýš“ právě touto technikou dostal. Jen v roce 2007 takto Olijnyk porazil hned pět soupeřů (!), následující rok další dva, stejný počet i v roce 2009. Včetně neděle tak tento rodák z Charkova slavil díky tomuto škrcení úspěch už jedenáctkrát, a to je řeč pouze o jeho profesionální MMA kariéře. Na jednu stranu samozřejmě o důvod víc se právě na takovou techniku připravit, na stranu druhou je to ale i důkaz, že toto škrcení zkrátka jde Olijnykovi opravdu velice dobře. A není divu, že je schopen jej aplikovat, přestože se soupeř nachází třeba i ve full-mountu.

A pak tu máme ještě již zmiňovanou bilanci a rovněž zde má ukrajinský zápasník s ruským pasem výrazně navrch. Celkově má Olijnyk na kontě více než pětkrát tolik vítězství co česká „Takedown Machine“, výmluvně se tváří také opět již zmíněných dvaačtyřicet submisí oproti třem Peštovým, pouze na (T)KO Olijnyk vede jen 5:4. A zatímco českému zápasníkovi se dosud podařilo v UFC zvítězit jednou a na body, Ukrajinec vyhrál tři zápasy ze čtyř, všechny před limitem.

Samozřejmě je potřeba si také připomenout, že je stále řeč o UFC, kde už si mezi soupeři opravdu vybírat příliš nelze. A když se chce jeden v této organizaci udržet, ne-li se v žebříčku posunout výš, pak musí často a opakovaně přejít i přes zkušenějšího favorita, což se Viktoru Peštovi bohužel alespoň zatím podařilo pouze jednou. Na druhou stranu tato porážka má k nějaké ostudě či blamáži opravdu hodně daleko, o něčem takovém nemůže být ani řeč. Škoda? To rozhodně ano, nejeden český fanoušek se určitě těžko zbavuje dojmu, že výsledek mohl být úplně jiný. Jenže to jsou zase jen kdyby, skutečnost je taková, že zápas skončil dle předpokladů výhrou favorita.


Diskuze


Spustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na