H1 - 2014

RingNews.cz


fb yt tw g

Kalendář akcí


Facebook


Magda Šormová: Jít sama v noci se nebojím, MMA by měly zkusit i ostatní holky
16. března 2015 | Autor: Redakce


Přinášíme exkluzivní rozhovor s Magdou Šormovou, nadějnou mladou MMA zápasnicí z pražského Penta gymu. Přes zatím menší zápasovou zkušenost (aktuální bilance 2-0) ji trenér a hlava PentaGymu Daniel Barták předpovídá zářivou budoucnost v MMA. Dalším krokem na cestě dostat se na evropskou, potažmo světovou špičku, bude již 19. března utkání s maďarskou zápasnicí Melittou Ignácz na akci Bitva roku.

Magdo, jak ses dostala k MMA a konkrétně do Penta gymu Praha?
Byla jsem někde na hodině Thai boxu, už ani nevím kde, ale tam mi nevyhovovala skladba tréninku. A pak jsem si našla Pentu na internetu, líbila se mi atmosféra, která tu panuje na tréninkách, a už nebylo proč jít jinam.
Kdy ses rozhodla, že tě nebaví jen tak trénovat a chtěla bys zkusit i nějaký zápas?
To je zásluha strategie Dana (hlavní trenér Penta gymu), který se mě poměrně záhy zeptal, jestli bych to nechtěla zkusit, a mě to dost lákalo. Navíc, když jsem se ptala, jak často bych na takový zápas musela trénovat, odpověděl tak dvakrát do týdne (smích). Já jsem si tenkrát řekla, dvakrát týdně, to je krása, to zvládnu naprosto v pohodě. Ale teď už říká, že bych měla chodit spíše dvakrát denně (smích). Ovšem je možné, že jsem se tenkrát přeslechla.
Jak vypadá tvůj tréninkový režim před zápasem?
Snažím se jezdit na campy do zahraničí, především do Polska. Vlastně teď jsem se z jednoho holčičího sparingového campu vrátila. Jinak trénuji hlavně v Pentě, ale musím to hodně podřídit tomu, jak mám čas v práci. O víkendech pak většinou běhám se psem, nebo chodím na jiné tréninky.
U většiny českých zápasníků MMA je problém, že musí spolu s tréninkem chodit do práce, což je u tebe stejné. Přemýšlíš o tom stát se skutečně profesionální zápasnicí, nebo to chceš nechat zatím tak jak to je?
Aktuálně to beru jako takový test sama sebe, kam až jsem schopná to dotáhnout. Momentálně ale o tom, že bych se tím mohla živit, neuvažuji.
Nicméně Viktor Pešta právě z Penta gymu ukázal, že to jde, vyrůst z malé tělocvičny do UFC arény.
Tak já pevně doufám, že to Viktor všechno nevybral (smích). Samozřejmě Viktor je v tomhle velkou inspirací, ale pak takovému cíli člověk musí vše podřídit a asi i ledacos obětovat.
Jak těžké je sehnat dobrou soupeřku, nebo obecně i holky na sparingy?
V ČR jsou holky, které dělají MMA, ale není jich moc. Sehnat adekvátní soupeřku pro zápas je dost těžké. Musíme se obracet do zahraničí a vzhledem k tomu, že hledáme soupeřky v podobné váze a s podobným skóre, a připočtu-li k tomu možnost zranění, tak se často stane, že zápas prostě nedopadne. Proto se teď velmi těším na svoji soupeřku na Bitvě roku.
Nevadí ti jako holce, že trénink MMA někdy i dost bolí? Přece jen pro velkou část dívek je to pořád spíše mužská záležitost.
Já si ale nemyslím, že trénink nějak moc bolí. Třeba při zápase i větší rány vlastně ani moc nevnímám. Jak se vyplaví adrenalin a další hormony, člověk si to často ani neuvědomuje.
Přidal ti trénink MMA na sebevědomí?
Určitě se nebojím chodit sama někde v noci. Vlastně bych to mohla i doporučit ostatním holkám. Například mám kamarádku, kterou několikrát někdo přepadl či obtěžoval. Ona se čím dál tím víc bojí a pak se ty situace i častěji stávají. Mně se tyhle situace vlastně vyhýbají nebo se vyřeší v klidu. Asi je to i o tom, jak se člověk projevuje neverbálně, a v tom bojový sport určitě pomůže.
Jak bereš tréninky MMA obecně, je to podle tebe sport jako každý jiný?
Tak je to bojový sport se specifiky, která se k tomu vážou. Ale myslím si, že by dala najít řada sportů, které jsou nebezpečnější či s větším rizikem zranění. Já mám na MMA ráda, že je opravdu komplexní a člověk při tréninku zapojí opravdu celé tělo. Ale samozřejmě, někdo prostě na kontaktní sporty není, já však rozhodně doporučuji si to alespoň vyzkoušet.
Jaké to je, chodit na trénink, kde jsou víceméně jen kluci?
Sranda. Třeba když mě jednou přišla vyzvednout kamarádka na trénink, tak se jeden nejmenovaný zápasník rozhodl, že bude boxovat jen s trenýrkama na hlavě (smích) No ale samozřejmě z hlediska trénování mi holky chybí.
Jaký je Dan trenér?
Je skvělý trenér, což ostatně dokazuje i to, že se stal Trenérem roku 2014. Třeba kdyby nepřišel s tím, abych šla zápasit, tak nevím, jestli bych to někdy vůbec zkusila. Z jeho strany je cítit vždy obrovská podpora.
Jaké máš pocity před zápasem?
Já před zápasem nebývám nervózní, ale není to ani tak, že bych šla úplně s pocitem, že vyhraju. Všechny moje prozatímní soupeřky měly podobné zkušenosti jako já, případně méně zkušeností, ale zato váhovou převahu, takže jsem to vnímala tak, že je to vyrovnaná šance a uvidím, co se stane.
Máš nějaký rituál před zápasem?
Zásadně si před zápasem lakuji nehty na modro.
Potkáváš se po zápase se soupeřkami, popovídáte si třeba o proběhlém zápase?
Ano, s dvěma jsem byla pak i v dalším kontaktu, jedna mi pomáhala s přípravou na další zápas, druhá přijela trénovat za mnou, asi na týden. Dokonce u mě i bydlela.
Jaké jsou tvoje silné stránky v MMA?
Já preferuji boj na zemi, ale to je obecně známé, že všichni z Penty mají dobrou zem.
A nějaká oblíbená technika?
RNC (rear-naked choke), ukončila jsem tím asi 4 zápasy. Navíc ráda se držím na zádech jako klíště, to pak člověk moc nedostává.
Chceš někomu na závěr poděkovat?
Hlavně trenérům v Pentě, Danu Bartákovi, Jirkovi „Mamutovi“ Paluskovi, Michalu „Zubovi“ Novotnému a samozřejmě sponzorům Fightsport.cz, Up Bar, Hero-shop.cz a Rashguard.cz, bez kterých by to nešlo.Diskuze


Spustili jsme nový web!

Aktuální informace již budou přidávány pouze na www.fighters.cz

Pro zobrazení starších článků můžete pokračovat na